Jak světlo ovlivňuje kvalitu vína?

Může světlo zkazit vaše víno?

Galileo Galilei prý kdysi prohlásil, že „Víno je sluneční záře, kterou drží pohromadě voda“. Přirovnání je to hezké, ve skutečnosti však není dobrý nápad dovolit slunečním paprskům obklopovat vaše lahve s vínem – pokud tedy nechcete nahradit ovocné a květinové tóny nějakými méně líbivými.

Jak světlo ovlivňuje kvalitu vína?

Sluneční záření dokáže proměnit i to nejlepší víno v nepitelnou břečku. Tomuto nepříjemnému jevu se říká „light strike“ (ve volném překladu „světelná rána“). Ten nastává, když sluneční ultrafialové záření zaplaví lahev s vínem, ve kterém dojde k excitaci přírodního riboflavinu (vitamín B2) a kyseliny panthotenové (vitamín B5). Tyto energizované molekuly potom reagují s dalšími látkami, které ve víně běžně najdete – přesněji s aminokyselinami – ze kterých se poté uvolní složky, které obsahují síru. Ty dají vínu nepříjemnou chuť i vůni.

To vše se může stát už během velmi krátké doby – stačí tři hodinky na slunci a víno je zkažené. Dále může také zapracovat faktor tepla – víno se na slunci zbytečně ohřívá, což mu na kvalitě také nepřidá.

Jak se tomu vyvarovat?

Problém se světlem nehrozí jen u vás doma, ale už v místě, kde jej kupujete. Sami vinaři si na to dávají pozor, pokud tedy kupujete přímo od zdroje, není se čeho bát. Jestli ale víno nakupujete na jiných místech, dejte si pozor na to, kde jsou lahve uloženy. Vyberte si ty kusy, které nejsou vystaveny slunečnímu záření (jinými slovy ty, které jsou u oken).

Po tom, co si víno přinesete domů, je nejlepší ho uložit na temné, chladné místo. Krom speciálních lednic na víno je tedy nejlepší zvolit spíž či sklep. I tam však občas potřebujete rozsvítit a jelikož si jistě chcete být jistí, že vaše víno neutrpí žádnou újmu, je žádoucí se zaměřit i na osvětlení těchto prostor. Obyčejné žárovky totiž také emitují ultrafialové záření (i když ne v takovém množství jako Slunce), je tedy dobré je vyměnit za LED žárovky.

Udržet víno z dosahu slunečních paprsků může být složité, jistě se to ale vyplatí. Způsobů, jak tomu předejít je habaděj a každý snadno přijde na vlastní kreativní řešení této záležitosti. Zkontrolujte své lahve a případně jim dopřejte oddych ve stínu – určitě si to zaslouží!

Zpět do obchodu