Jak poznat kvalitní víno?

Jak poznat kvalitní víno?

Jestli nejste příliš zkušení degustátoři vína, jistě jste se octli v situaci, kdy přátelé mluvili o různých nuancích zrovna otevřené lahvinky. Ovocnost, vyváženost, délka… to je jen pár příkladů slovíček, které možná použili. Jak se tedy naučit poznat objektivně dobré víno? Většinou bohužel nestačí argument „chutná mi“, proto zde máme několik tipů, jak na to.

Vůně

Prvním hodnoceným aspektem je vůně. Ještě než se napijete, k vínu si přičichněte. Potom zakružte sklenicí a znovu přičichněte. Voní jako víno? Voní trošku po ovoci, nebo možná i po květinách? Jestli ano, prochází vaše víno první zkouškou. Jestli vás však praští do nosu octový puch nebo vám odér připomíná vašeho zmoklého psa, obáváme se, že je víno zkažené a už mu není pomoci.

Vyváženost

Po čichovém testu je třeba zjistit, jestli je vaše víno vyvážené. Tady už konečně smočíte rty. Chuť vína se skládá z mnoha komponent, všechny by ale měly být v rovnováze, žádná by neměla vyčnívat nebo být naopak příliš upozaděná. Hodně zjednodušeně – hledáme balanc mezi sladkou a kyselou chutí. Ani jedna by neměla přebíjet tu druhou. Zároveň pozor na alkohol – ten by téměř neměl být cítit. Jestli je ale víno svěží, mírně ovocné, kyselost vás nenutí brečet… Potom si můžete odškrtnout i tento bod.

Hloubka

Teď je dobré se zaměřit na různé chutě, které při ochutnání cítíme. Zkrátka myslete na to, jakou chuť máte v ústech, když po nich převalujete doušek vína. Nejspíše cítíte ovocnou chuť. Cítíte ale ještě něco? Třeba oříšky, nebo snad kávu? Víno, které má takto „vrstvenou“ chuť by se nejspíše dalo považovat za dobré víno.

Délka

Poslední věc, kterou budeme zkoumat (a ze všech asi nejjednodušší), je takzvaná délka vína. Prostě spolkněte doušek, kterého jste si zrovna lokli, odolejte chuti dát si hned další, a počítejte, jak dlouho se chuť vína drží na chuťových pohárcích. Jestli hned odezní, víno pravděpodobně nebylo valné kvality, jestli je však cítit i po několika vteřinách, jde o víno kvalitní.

Příště, až se budete ptát, jestli je víno dobré, neptejte se kamaráda. Místo toho si ho otevřete, zaměřte se na těchto několik věcí a uvidíte hned sami – a po dostatečném tréninku se možná přátelé budou ptát vás!

Zpět do obchodu