Korkové víno – strašák vinařů

Korkové víno – strašák vinařů

Představte si situaci – s přáteli si užíváte večer a dostanete chuť na skleničku vína. Opravdu se těšíte, nemůžete se dočkat nádherné vůně a lahodné ovocné chuti. Konečně otevřete lahev, rozlijete víno do sklenic a v tom to přijde – do nosu vás praští nepříjemný zápach. Zklamaně odkládáte skleničku a propadáte smutku. Příčin tohoto zklamání může být mnoho, nejčastěji se ale jedná o „zakorkované“ víno.

Korek ve víně

Na vině je sloučenina chloru 2,4,6-trichloranisol, také známý pod zkratkou TCA. To je produkt látkové výměny plísní, které se usazují v pletivech korku. Není výjimkou, že se plíseň v korku vyskytuje – běžně se při zpracování právě kvůli tomu desinfikuje. Občas se ale stane, že proces nezafunguje dokonale a plíseň přežije. To by ještě bylo v pořádku. Trable nastávají až ve chvíli, kdy se ke korku dostane chlor. Ten najdeme téměř na každém kroku – ve vodě, v přípravcích na desinfekci a na množství dalších míst. Plíseň se potom na molekule chloru pohostí a jako produkt vzniká TCA.

Jak poznat korkovou vadu?

Špatná zpráva je, že vadu nepoznáte, dokud lahev neotevřete. Víno nezmění barvu a přes zátku není cítit. Po otevření je však rozdíl poznat hned. Ucítíte zatuchlý zápach a při ochutnání trpkou a hořkou chuť, která přebije veškerou ovocnou vůni. Pokud bude třeba vadu odhalit stoprocentně, je možné víno zředit vodou v poměru 1:1, promíchat, přikrýt a nechat odležet. Zápach se ve spojení s vodou ještě znásobí a tak tedy nebude pochyb.

Jak vadu řešit?

Bohužel, korek z vína nejde odfiltrovat, nevyčpí, ani jinak nezmizí. Víno je tedy nutné vylít. I když to budete dělat se slzou v oku, jiná možnost zkrátka není.

Pokud se korku budete chtít vyhnout na sto procent, je možné koupit víno se šroubovacím uzávěrem. Takovéto lahve jsou dnes čím dál častější a víno korkem rozhodně cítit nebude.

Zpět do obchodu