Jak kombinovat víno a sýr?

Víno a sýr

Že se víno a sýr velmi dobře doplňují je obecně známá věc. Tento trik znali i naši předkové, a proto se sýrárny nezřídka stavěly právě v místech, kde se nacházely vinice. Správně zkombinovat tyto dvě delikatesy může být celkem výzva. Faktorů je tolik, že by se na nich dal vystavět nový vědní obor. Člověk ale nemusí být zkušený sommelier, aby si dokázal užít výslednou chuťovou harmonii. Existuje totiž několik základních rad, jak dosáhnout těch nejlepších výsledků.

To, že se víno se sýry bude tak skvěle doplňovat je dáno už jejich přírodním charakterem. U obou produktů je třeba dodržet téměř až alchymicky složité postupy a zároveň s tím dbát na kvalitu a pečlivost při zpracování surovin. U obou také existuje nespočet druhů a variací. Dalším, ale rozhodně ne posledním styčným bodem je také chuťová a aromatická podobnost vín a sýrů.

Jak víno a sýr kombinovat? 

Při kombinování obecně platí v podstatě jen jedno ultimátní pravidlo, a to že žádná pravidla nejsou. Každý by si měl ke svému oblíbenému vínu dát ten sýr, který mu chutná. Důležité je tedy kombinace zkoušet a najít si své vlastní Eldorádo. To vám ale asi moc nepomůže, že? Pro ty, kteří neví, za který konec tuto problematiku uchopit, máme několik časem prověřených tipů, které nikdy nezklamou.

Je dobré se podívat, odkud víno pochází a zvolit sýr z podobné oblasti. Obecně je lepší volit bílá vína s nižším obsahem alkoholu – ty díky své chuťové univerzalitě dobře pasují k většině sýrů. Když ale máte výrazný sýr, je žádoucí ho spárovat také s výrazným vínem. Dbejte také na kvalitu, ke kvalitnímu vínu podávejte kvalitní sýr. Dobrý nápad je k této dvojici dodat ještě malé ozvláštnění v podobě ovoce (meloun, jahody či mango) nebo třeba oliv a oříšků. Existují i sýry, ke kterým se víno moc nehodí, a to syrečky, romadúr nebo pivní sýr. Ať už ale podáváte víno se sýrem jakkoliv, měli byste dát pozor na jejich teplotu – bílá vína a čerstvé sýry jsou nejlepší vychlazené, červená vína a sýry zrající mají naopak nejraději pokojovou teplotu.

Jakmile odzkoušíte tento základní set rad, měli byste mít přibližnou představu o tom, co vám chutná a co naopak je proti srsti. Nyní je načase pustit se do vlastních experimentů. A není třeba se bát neotřelých kombinací, nikdo vás za ně neukamenuje a třeba i naleznete takovou dvojici, jakou ještě nikdo neodhalil.

Zpět do obchodu